Sista dagen på marknaden.

Vi sitter bredvid varandra och kollar på husbils- och husvagnsmaffian som alla skall iväg samtidigt. Jag kan säga att de verkar inte vara helt överens om tagen. Ibland svänger de upp på vår ”gata” för att vända och då håller vi andan för att de inte kör in i vår bil eller demolerar mattes moppe.

Troy… en slagen hjälte visar upp sitt skadade bakben. Matte håller på och vräker getingar som byggt bo under vår trall. Deras ingångar täcks igen med ett skum och de är väldigt sura över det. En gillade inte att Troy visade tänder åt den och som hämnd stack den sin gadd i hans bakben. Tåligt sitter hjälten där och får sympati av alla som kommer förbi oss.

Kolla vilken liten lustig husvagn, Den är av märket SAAB. Matte tyckte den var lite söt.

Kolla vilka tuffa Griffonger de åker elmoppe.

Åter på Klovsten. Wilma får vara på fri tass för fåren har flyttat. Hon hittade sin illa tilltufsade gris och tog hand om den.

Troy har länge vägrat att gå bakom uthusen där fåren haft sin hage. Han tror att de har laserpistoler sen den gången hans nos kom i kontakt med ett elstängsel. Nu när fåren har flyttat bestämde mattarna att lägga ett spår i deras gamla hage så att han ser att de inte finns kvar. Även Wilma behövde se det då hon var väldigt nyfiken på fåren. Det ligger i hennes ras att vakta och samla ihop fåren. Vi fick vänta länge…..

Vi har ingen aning om var spåret börjar men vi kan känna av att Helena gått här nyss. Framme vid spårets början får vi fria tassar och då bär det av.

Spårslutet hade pannkakor som belöning det kan inte bli bättre men det var svårt att hitta dem i det höga gräset.

Troy var fortfarande lite vaksam och höll kollar att fåren med laserpistoler inte kom smygandes. Man kan inte lita på dem påstår han.

Efter spårövningen var det dags för det vi älskar mest med sommaren BAD.

Eftermiddagen och kvällen ägnades åt vila.

Ny dag och vi är på Klovsten. Det blir mycket lek och spring. Det är spännande här för det finns åkersork. Wilma vaktade sin gris.

TROY!!! Vad hittar du där inne. Normalt brukar han inte få krypa in i hålor som han så gärna vill. Matte är rädd för att han skall fastna men i detta fall vet vi att det inte är en djup håla. Det är en håla som Tommy gjort iordning till Basse där han kan söka svalka heta dagar.

avledande manöver dvs osttuben kom fram. Sen var det Troys tur att fixa till ögonbryn och skägget. Nä jag kom inte undan jag heller. Fast vi behöver ingen avledande manöver för vi är vana vid det här.

Foto Helena Andersson

Alltså efter friseringen var Troy och Basse helt överens om att ett dopp i ett lerdike var absolut nödvändigt.

Det var bra för då blev det flera dopp i sjön för att skölja bort dofterna från lerdiket så mattarna blev nöjda.

När vi kom hem till vagnen gick vi direkt in i våra kojor för att vila resten av dagen. Matte är snäll för vi fick vår middag serverad i kojorna.

Lördagen var rätt lugn för vår del utom att vi skulle passera heden där bakluckeloppisen var i full gång. Det blev inget inget inköp så vi gick vidare.

Over and oute från Moha the bloggdog

Lämna en kommentar