Premiärtur med spårvagn och vatten i fontänen

Premiär för spårvagnstrafiken. Troy vill att vi skall åka med. Vi gjorde det och vid nästa hållplats steg husse på.

400 personer spelar boule vi tittar på en stund men de har så konstiga bollar.

HALÅÅÅ! Är ni här ropar Troy. Han har många kompisar på campingen och alla skall det hälsa på.

Efter en långpromenad i värmen är det skönt att vila i skuggan

Även andra hundar ät trötta i solen och en campingstol med armstöd är fint.

Hemma i stan. Vad händer då….jo först hamnar Troy på trimbordet och dagen efter var det min tur att få sommarfrisyr. Kolla vilka högar det blev. Men jag får erkänna att vi blev snygga.

Vill du veta någonting så fråga ugglan sägs det. Troy försökte få lite tips om hur man kommer undan den schamponering som vi anar står för dörren. Tyvärr sa ugglan jag har inga tips för jag gillar att bada.

Matte sa Troy förtjust det är vatten i fontänen. Han måste absolut i för att smaka.

När husse är och. Handlar brukar det följa med en leksak. Så också denna gång det flyttade in en tiger som jag la i sängen. Sen tuggade jag lite på den och så var det dragkamp om tigern. När jag busat klart hade den en reva i sidan. Matte kan du operera tigern.

Åter till Malmköping och en tur till ängen

Nom nom, matte hade med sig några torkade grisnäsor och vi fick var sitt.

Helena fixar till ett blommande ostträd.

Brum brum det är ett cirkusgäng som flyttar in.

På Heden är det gammaldags marknad och fullt med gamla bilar. Denna tyckte matte att den var speciellt fin. Jag var mer intresserad av de som sålde hundgodis.

Söndag och en vecka till är slut.

Ha det bra hälsar

Moha the bloggdog

Lämna en kommentar