Fortfarande tråkvecka = koppelfånge för jag löper och får inte träffa alla tjusiga killar jag bara vet att de finns där ute.
Vi var ute och gick längs spårvagnsspåret. Vi stod väl åt sidan och matte gav handsignal klart till föraren. När vagnen passerade oss hälsade den glatt på mig, den sa hej Moha! Strax därpå sa den, hej Gun, jag blev så paff att jag bara satte mig ned och tittade långt efter den. Matte sa att det inte var vagnen utan föraren Sten-Axel som hälsade på oss!

Vi tog en tur i staden och när vi gått så länge så vi kommit till utkanten var vi ganska trötta för det var varmt i solen. Nu fick matte en snilleblixt till idé vi tar en liten genväg hem till campingen. Sörmlandsleden går strax bakom skogen så om vi går genom skogen kommer vi till den och den slutar vi campingen.
Ni som läst min blogg tidigare vet vilken yrmössa matte är.


Nähä jag kan berätta att jag ser inget jag heller, men jag finns där under växterna
När vi efter flera mils plöjande genom oländig träng (matte påstår att det bara var en liten bit) hittade jag en stig och nu tog jag saken i egna tassar.
Nu följer vi stigen inga strapatsplöjande genom vildskog.


Tommy och Basse kom på besök iden nya Mulan. Efter lite fika bjöds vi på en tur. Matte och jag hade det kungligt bekvämt i baksätet
Det är strax före midsommars så det är en massa vagnar som man håller på att ställa upp vi åker runt och kollar

Midsommarafton och det är fullt på campingen. Vi sitter på altanen och jag har full koll på alla och envar

Grannarna på andra sidan grusvägen är lite påstrukna.de dansar och är väldigt glada

(Mattes kommentar: Jack är campingvärden som håller ordning)
Söndag och allt är lugnt igen. Jag väljer promenad väg och längs den finns både godisbänkar och stenar.

Slut för denna vecka